Na 30 právních profesionálů z řad soudců, státních zástupců a jejich asistentů dnes zahájili studium certifikovaného e-learningového kurzu programu Rady Evropy HELP „Předsudečné násilí a nenávistné projevy“. Předsudečné trestné činy, nebo také předsudečné násilí a nenávistné projevy představují v Evropě závažný problém. Jsou projevem nesnášenlivosti vůči určitým skupinám ve společnosti, jímž mimo fyzické násilí, utlačování, či ponížení vysílají poselství o tom, že k nám nepatří, nemohou se pro svou jinakost cítit bezpečně. Na zahájení studia vystoupila Ana-Maria Telbis, vedoucí programu HELP, Klára Kalibová, advokátka a ředitelka organizace In Iustitia, a Monika Hanych, expertka na svobodu projevu a nová média, a Viktor Kundrák, certifikovaný tutor programu HELP působící momentálně jako ředitel Odboru lidských práv a ochrany menšin Úřadu vlády, který účastníky také celým kurzem provede.
Před 14 dny byl také zahájen obdobný kurz programu Rady Evropy HELP k problematice Antidiskriminačního práva. Na zahájení se svým příspěvkem kromě Any-Marie Telbis, podílel prof. Jan Wintr, soudce Ústavního soudu, a Barbara Havelková, expertka na antidiskriminační právo, která působí na Univerzitě v Oxfordu a Jakub Tomšej působící na Právnické fakultě Karlovy univerzity. Kurzem jako tutor účastníky provází Petr Polák z Kanceláře veřejného ochránce práv.
Oba kurzy budou v blízké době volně a zdarma dostupné ke studiu v češtině na stránkách programu HELP: https://help.elearning.ext.coe.int/. Ke studiu je již nyní k dispozici více než 50 různých kurzů, z toho 16 v českém jazyce. Účastníci, kteří si kurzy vystudují, si mohou vytisknout oficiální Potvrzení o absolvování kurzu.
Česká verze kurzů Předsudečné násilí a nenávistné projevy a Antidiskriminační právo byla vytvořena v rámci projektu Zlepšení přístupu zranitelných skupin osob ke spravedlnosti financovaného prostřednictvím Norských fondů 2014 - 2021.