- Základní údaje
TRIIAL 2 workshop on “Fundamental Rights and the Use of the Preliminary Reference Procedure” (hybrid)
Date: 17-18 October 2024
Venue: Eötvös Loránd University Law School, Budapest and online
Deadline for applications: 9 September 2024 (for in-person places) and 30 September 2024 (for online participation)
Applications to submit:
More information about the application procedure and the draft program:https://cjc.eui.eu/event/cross-border-training-workshop-fundamental-rights-and-the-use-of-the-preliminary-reference-procedure/
- Základní údaje
Ve dnech 11. a 12. června 2024 hostila Justiční akademie v Kroměříži konferenci s názvem "Justice a média: Synergie veřejného dialogu". Toto setkání spojilo soudce, tiskové mluvčí soudů a zástupce médií a jeho cílem bylo zlepšit komunikaci mezi justicí a médii a přispět k transparentnosti a otevřenosti justičního systému. Moderátorem konference a jedním z jejich iniciátorů byl prezident Soudcovské unie, JUDr. Libor Vávra.
Program konference byl rozdělen do tří tematických panelů, které se zaměřily na různé aspekty efektivní mediální komunikace. Řečníci prvního panelu, kterými byly přední osobnosti justice jako JUDr. Josef Baxa, předseda Ústavního soudu, JUDr. David Uhlíř, soudce Ústavního soudu a JUDr. Tomáš Rychlý, Ph.D., soudce Nejvyššího správního soudu, se shodli na tom, že komunikace s médii není volbou, ale nutností. V jejich příspěvcích rezonoval názor, že není otázkou, zda s médii komunikovat, ale jak tuto komunikaci nastavit. Zaznělo, že je klíčové ovládat různé komunikační kanály – od tištěných médií, přes audiovizuální až po sociální sítě. Panel obohatily vstupy kolegů z auditoria. JUDr. Martin Lýsek, soudce Nejvyššího soudu, se podělil o inspirativní zkušenosti s mediální komunikací, které načerpal během stáže v Nizozemsku. Na opačném spektru pak byly informace slovenského kolegy, Pavla Žilinčíka, který referoval o aktuální situaci na Slovensku a Ukrajině.
- Základní údaje
Ve dnech 14. a 15. března 2024 se v Praze uskutečnila konference Problem-solving justice aneb Justice zaměřená na řešení příčin o inovativním soudním trendu a speciálních soudech, které přináší sofistikovaná řešení společenských patologií, jako je násilí v blízkých vztazích, trestná činnost páchaná v souvislosti se závislostí nebo problematika dětí ohrožených ze strany rodičů závislých na omamných látkách. Níže naleznete záznam vystoupení jednotlivých přednášejících a jejich prezentace.
Úvod do problem-solving justice: principy a východiska, Vladimír Polák
Úvod do problem-solving justice a představení Family drug and alcohol court London, Katie Walker
Problem-solving justice v českém politickém a odborném kontextu, Karel Dvořák, Vladimír Polák, Terezie Pemová
Bronx Domestic Violence Court – představení fungování soudu pro domácí násilí, Audrey E. Stone
Český systém soudního řešení násilí v rodině a jeho limity, Lucie Hrdá, Petra Wünschová
Diskusní blok č. 1 – evidence-based služby a jejich dostupnost v České republice, Petra Wünschová, Josef Petr,Terezie Pemová, Jan Odvárka
Diskusní blok č. 2 - Problem-solving justice a česká trestní justice, Martin Lýsek, František Púry, Jiří Říha, Tomáš Sokol
Organizační a personální perspektivy problem-solving justice v české soudní soustavě, Jan Převrátil
Více informací o konceptu justice zaměřené na řešení příčin naleznete například zde:
https://ww2.nycourts.gov/COURTS/problem_solving/index.shtml
https://nij.ojp.gov/topics/articles/problem-solving-courts
Konferenci pořádala Justiční akademie ve spolupráci s Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci projektu Zlepšení přístupu zranitelných skupin ke spravedlnosti financovaného prostřednictvím Finančních mechanismů Norska 2014 – 2021.
- Základní údaje
Živý přenos konference Problem-solving justice: justice zaměřená na řešení příčin začne již zítra v 10:00. Dvou denní konference o inovativním soudním trendu a speciálních soudech, které přináší sofistikovaná řešení společenských patologií, jako je násilí v blízkých vztazích, trestná činnost páchaná v souvislosti se závislostí nebo problematika dětí ohrožených ze strany rodičů závislých na omamných látkách.
Na konferenci vystoupí mimo jiné soudkyně Soudu pro domácí násilí v Bronxu Audrey E. Stone nebo vedoucí pro klinickou práci a strategii londýnského Family drug and alcohol court, který pracuje s rodinami, ve kterých žijí děti ohrožené odebrání z biologické rodiny, kvůli závislosti rodičů. Celý program je ke stažení níže.
Živý přenos poběží na streamu JA:
Čtvrteční část:
https://stream.asja.cz/stream/?hash=A5jMueiPM7d6IXHcGNJewaFkyzJ3sqWNAmDJWhQM7jDZgvEqUU
Páteční část:
https://stream.asja.cz/stream/?hash=gmlvnxltOs7VMlEXk7JPKQ8X7swGZyjxtV6vywdDrmRb1t5UdS
- Základní údaje
Na Justiční akademii v Praze se ve dnech 11. -12. března 2024 konal mezinárodní seminář „Legislativa EU v oblasti rovnosti žen a mužů“, a to v rámci společného projektu Akademie evropského práva a české Justiční akademie za podpory Evropské komise. Seminář poskytl účastníkům přehled právních předpisů EU týkajících se rovnosti žen a mužů a zaměřil se na to, jak je vykládá Soudní dvůr Evropské unie ve své judikatuře k tomuto tématu. Hlavními oblastmi diskuze byl např. právní rámec EU a jeho výklad na národních úrovních, téma přímé a nepřímé diskriminace, správného uplatňování důkazního břemene v soudních řízeních týkajících se nároků z diskriminace, otázky násilí na ženách nebo otázky rovného odměňování za vykonanou práci. Mezi desítkou lektorů byli soudci a další odborníci na tuto oblast z evropských států včetně České republiky. Semináře se účastnilo šedesát soudců, státních zástupců a dalších pracovníků z justice z osmnácti evropských zemí.