Dne 9. září {modal url="images/stories/Tiskove_zpravy/9.9.014_setkani_s_sz_msp/1_setkani_s_sz_msp.png" group="mygallery"}{/modal}2014 se v kroměřížském sídle Justiční akademie konalo pracovní setkání nejvyšších představitelů justice, jejímž hlavním účelem bylo informovat o dosavadních vzdělávacích aktivitách Justiční akademie a plánech do budoucna. Setkání se uskutečnilo za přítomnosti ministryně spravedlnosti Heleny Válkové, předsedkyně nejvyššího soudu Ivy Brožové, předsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy, a dále předsedů vrchních a krajských soudů, jakož i vrchních státních zástupců a vedoucích krajských státních zástupců.

{modal url="images/stories/Tiskove_zpravy/9.9.014_setkani_s_sz_msp/2_setkani_s_sz_msp.png" group="mygallery"}{/modal}Předmětem jednání bylo jednak představení kompletního přehledu vzdělávacích aktivit Justiční akademie, jejich dosavadní průběh a výsledky. V této oblasti akademie významnou měrou a za přispění Odboru evropských programů Ministerstva spravedlnosti využívá finančních prostředků z Evropských fondů, ať už z operačních programů (OPLZZ) či přímo ze zdrojů Evropské komise (DG Justice). Příkladem těchto aktivit jsou například projekty Rekodifikace soukromého práva, či Vzdělávání soudců a státních zástupců v oblasti ekonomie, u nichž dojde k prodloužení čerpání až do konce roku 2015 a kde kromě stovek uspořádaných seminářů vzniknou desítky tematických vzdělávacích manuálů. Další projekty především v oblasti vzdělávání v předpisech Evropského práva, v jazykovém vzdělávání a rozpočtové gramotnosti připravuje akademie na rok 2015.

{modal url="images/stories/Tiskove_zpravy/9.9.014_setkani_s_sz_msp/3_setkani_s_sz_msp.png" group="mygallery"}{/modal}Dalším z diskutovaných témat bylo vzdělávání středního odborného personálu justice. Jednak byly poskytnuty informace o dalším rozvoji dvouletého kvalifikačního vzdělávání vyšších soudních úředníků a vyšších úředníků státního zastupitelství, které Justiční akademie bude o počátku roku 2015 zajišťovat už v celkem pěti bězích (včetně Prahy – celkem cca 250 studentů). Dále v rámci Projektu švýcarsko-české spolupráce byl vytvořen zcela nový vzdělávací program pro střední odborný personál, zahrnující standardizované vstupní vzdělávání, průběžné kvalifikační programy a specializované programy pro vybrané zaměstnance justice. Tento program je nyní pilotně testován na vybraných okresních soudech a bude rovněž, za masivní podpory nově připravovaných e-learningových modulů, spuštěn do života v roce 2015.

{modal url="images/stories/Tiskove_zpravy/9.9.014_setkani_s_sz_msp/4_setkani_s_sz_msp.png" group="mygallery"}{/modal}Posledním z diskutovaných témat se stalo vzdělávání justičních a právních čekatelů a asistentů a jejich příprava na vstup do justice na pozici soudce či státního zástupce. Ze strany Justiční akademie byl připraven zcela nový systém průběžného vzdělávání, zaměřený především na procesní aspekty jejich práce, praktické dovednosti zacházení se spisy a seznámení se s informačními systému soudů a státních zastupitelství. K tomuto tématu se logicky rozvinula široká debata o obecném zadání a požadavcích, které justice klade na tyto pracovníky a jaký systém vzdělávání a po nich od Justiční akademie požaduje vzhledem k jejich budoucímu uplatnění.

{modal url="images/stories/Tiskove_zpravy/9.9.014_setkani_s_sz_msp/5_setkani_s_sz_msp.png" group="mygallery"}{/modal}Celkově setkání splnilo svůj účel především v tom směru, že došlo k předání množství informací z Justiční akademie jak směrem k představitelům soudů, tak státních zastupitelství zároveň, a to na jednom místě, což se v minulosti nestávalo a bude jistě podnětné v podobných společných setkáních v budoucnu pokračovat.

 

 

Okamžik, prosím. Načítám data...