Již po čtrnácté se do Kroměříže sešli příznivci diskusního fóra Etika v právu, které se konalo ve dnech 24. – 26. září. Stejně jako v předchozích ročnících i pro tento rok jsme pro účastníky připravili tři dny ve společnosti významných osobností z oblasti justice i mimo ní. Moderování se ujal člen Rady Justiční akademie JUDr. Pavel Varvařovský. Mezi přednášejícími nechyběli jména jako prof. JUDr. Pavel Holländer, DrSc., prof. PhDr. Václav Bělohradský, Ph.D., JUDr. Pavel Rychetský, dr. h. c., JUDr. Josef Baxa, JUDr. Eliška Wagnerová, Ph.D., JUDr. Lenka Bradáčová, Mgr. Daniela Zemanová nebo Mgr. Alexandr Dadam. Slovenskou republiku v sestavě přednášejících zastoupil člen Súdnej rady SR Mgr. Pavol Žilinčík. Novinkou proti předešlým ročníkům bylo zařazení dvou diskusních panelů, které probíhali v druhý den fóra. První z panelů se věnoval tématu „Role justice v demokratickém právním státě“ a moderoval ho JUDr. Maxim Tomoszek, Ph.D. Druhý panel probíhal paralelně a probíralo se na něm, pod vedením Mgr. Vítězslava Dohnala, téma „Důvěra v justici, právní stát a mediální obraz justice“. Oblast médií v tomto panelu zastupoval Mgr. Tomáš Němeček, který působil několik let jako novinář a dnes se věnuje advokátské profesi.
Přednášející se ve svých projevech věnovali jak praktickému pojetí etických zásad v profesi soudce i státního zástupce, tak řešení etických dilemat spojených s rozhodováním nebo taky filozofickému pojetí pravdy a spravedlnosti.

„Jádrem legálního řádu nejsou zákony, ale principy, kterými se má řídit ustavující moc občanů: principy legitimizují, zákony jen legalizují.“ (prof. PhDr. Václav Bělohradský, Ph.D.)

1 etika   2 etika   3 etika

 

 

Okamžik, prosím. Načítám data...